Velo Czorsztyn w jeden dzień
O trasie rowerowej Velo Czorsztyn powstało już wiele artykułów, wpisów, blogów foto i video relacji. W Internecie znajdziecie dużo poradników i opisów tej jednej z najprawdopodobniej najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce, zwaną też trasą dookoła polskiego jeziora Garda ;)
Chciałbym także dołożyć swoją cegiełkę i podzielić się z Wami swoim doświadczeniem i podpowiedziami, które sprawią że Wasza wyprawa nie napotka na żadne niespodzianki :)
Jeśli interesują Was takie informacje jak: gdzie zaparkować, skąd zacząć podróż, czy trasa jest trudna czy łatwa, czy na miejscu można wypożyczyć rower, czy też w którą stronę jeziora lepiej jechać, aby było łatwiej to dobrze trafiliście :) Wszystkie informacje postaram się umieścić w swoim wpisie!
Kilka faktów o trasie rowerowej - Wokół Jeziora Czorsztyńskiego
Wokół Jeziora Czorsztyńskiego, zwana bardzo często "Velo Czorsztyn" to trasa która postała w 2019 r. od razu zyskując sławę i zachwyt rowerzystów. Trasa składa się w większości z bardzo dobrej asfaltowo, betonowej nawierzchni przez co nie jest wymagane posiadanie "specjalistycznego" górskiego roweru.
Większość trasy pokonamy dedykowanymi dla rowerów drogami, częściowo poruszać będziemy się lokalnymi "wiejskimi" ulicami. W krótszej wersji trasy o której będę pisał poniżej - około 30 km - do pokonania jest również bardzo krótki odcinek gdzie zmuszeni będziemy przejechać fragment ruchliwej drogi relacji Nowy Targ - Szczawnica. W przypadku nieco dłuższej wersji trasy która wynosi około 44 km trzeba będzie zmierzyć się na odcinku od Czorsztyna do Sromowców Wyżnych z drogą uczęszczaną przez auta o umiarkowanym ruchu.
Najbardziej wymagającym odcinkiem na trasie może być fragment od Dębna do Niedzicy, oraz okolice wsi Falaszyn. Wybierając odpowiednio kierunek jazdy można jednak nieco zaoszczędzić sobie trudów wjeżdżania pod stromą górę o czym w szczegółach w dalszej części wpisu :)
Sama okolica Czorsztyna jest bogata w atrakcje co za tym idzie warto zatrzymać się tam na dłużej. Mowa tutaj chociażby o Nowym Sączu, Starym Sączu, Nowym Targu i przede wszystkim Szczawnicy, wspaniałych trasach górskich w tym prowadzących na Trzy Korony oraz Sokolicę ze znaną sosną rosnącą na skale (niestety sosna została uszkodzona i już nie wygląda tak majestatycznie).
Gdzie za darmo parkować na Velo Czorsztyn?
Lokalni mieszkańcy pobliskich wsi wokół jeziora doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że ich okolica przyciąga w sezonie dużą ilość turystów w związku z czym na brak parkingów nie można narzekać.
Ceny jak to zwykle bywa najwyższe są w okolicach samego jeziora. Im dalej od ścieżki rowerowej tym taniej. Ja zaproponuję wersję parkowania za darmo na publicznym parkingu. Ma ona jedną wadę i jedną zaletę ale o tym za chwilę.
Waszą podróż proponuje rozpocząć w miejscowości Czorsztyn, gdzie na wjeździe do wioski na ulicy Zamkowej 2a znajduje się mały publiczny, bezpłatny parking.
Link do lokalizacji bezpłatnego parkingu na mapie Google https://goo.gl/maps/iGpdaiWFRNPu7hS76
Parking sam w sobie nie jest duży, więc pewnie w godzinach porannych nie będzie problemu ze znalezieniem na nim miejsca. Im później tym zapewne ilość dostępnych miejsc będzie się kurczyć (mowa o sezonie wakacyjnym).
Dwie zalety parkingu:
1. jest bezpłatny :)
2. rozpoczynając podróż wokół jeziora na samym początku dostajemy niezłego "kopa" gdyż do przeprawy gondolowej zjeżdżamy ze stromej góry.
Jeden minus parkingu:
1. Jak się pewnie domyślacie skoro się łatwo zjeżdżało na początku objazdu jeziora, trzeba później - po całym dniu jazdy "wczołgać" się na górę gdzie zostawiliśmy samochód ;) Po drodze trud podjazdu umilą nam ładne widoki na góry i las.
Mapa z podziałem na odcinki oraz wskazująca parkingi i miejsca odpoczynku.
Autor mapy: https://www.facebook.com/wojtek.goj
Velo Dunajec - GPX, KMZ
Dla osób które nie czują się pewnie w terenie udostępniam ślad GPS trasy którą pokonywaliśmy. Wystarczy pobrać jeden z plików i "załadować" go do aplikacji z mapami.
Ja osobiście korzystam z bezpłatnej aplikacji mapy.cz które oprócz tego że umożliwiają "nagrywanie" naszej podróży, pozwalają także na import zewnętrznych map kiedy potrzebuje. Oczywiście aplikacja pozwala też na przygotowanie planu podróży w domu i wykorzystanie go po przyjeździe na miejscu co również jest super rozwiązaniem. Osobiście korzystam z 2 aplikacji do mierzenia swoich aktywności sportowych. Na co dzień jest to Sportstracker, kiedy jeżdżę na rowerze i potrzebuje wsparcia w nawigacji używam aplikacji mapy.cz
W którym kierunku jechać aby jechało się najłatwiej?
Zanim ruszyliśmy w trasę przeczytałem kilka wpisów opisujących w jaki sposób najlepiej poruszać się po trasie. Niestety na stronach, które przeglądałem nikt nie podjął tematu "najlepszego" kierunku jazdy, a według mnie i znajomych którzy przebyli tą trasę taki istnieje ;) Oczywiście jest to moja prywatna opinia i możecie się z nią nie zgodzić :)
Nasz przejazd wyglądał następująco:
1. przyjazd do Czorsztyna wcześnie rano - pozostawienia auta na parkingu o którym piszę powyżej
2. przepłynięcie gondolą (10 zł bilet na osobę + rower) do Niedzicy. Istnieje także możliwość przepłynięcia tasy większym statkiem, niestety z tego co zauważyłem jest tylko jeden taki pojazd w związku z czym czas oczekiwania jest również dłuższy
3. dojazd do miejscowości Falaszyn (spora górka do pokonania - około 630 m n.p.m. ale widoki na końcu rekompensują wysiłek włożony w podjazd) Od strony niedzicy podjazd jest nieco bardziej stromy, ale zdecydowanie krótszy niż od strony miejscowości Frydman
4. dojazd do miejscowości Frydman, przejazd przez tamę
5. krótki postój w bardzo sympatycznym miejscu gdzie oprócz odpoczynku możemy np. popływać na "dmuchanych deskach" SUP, które w ostatnim czasie zyskują na popularności: Wyskocz na! Rower, plaża, SUP, kawa nad Jeziorem
6. powrót do Czorsztyna i podjazd pod stromą górkę do samochodu
Dlaczego warto wybrać się do Czorsztyna?
1. Piękne, zapierające dech w piersiach widoki
2. Bardzo dobrze przygotowana trasa przejazdu (pomijając krótki fragment publicznej drogi)
3. Duża ilość tzw. MORów - miejsc odpoczynku rowerzystów, gdzie spokojnie zaparkujecie swojego "rumaka" , usiądziecie na wygodnej ławce
4. Dwie opcje trasy - dłuższa około 44 km (dla bardziej doświadczonych rowerzystów), krótsza - około 30 km (dla rodzin z dziećmi, chillowa ;) )
5. Podróż gondolą i możliwość podziwiania widoku na dwa zamki w Niedzicy i Czorsztynie
6. Kilka miejsc w których możemy odpocząć, położyć się na hamaku, kocyku i delektować się zimną kawą, piwem
Velo Czorsztyn - dookoła jeziora - przydatne informacje
1. Jeśli jesteś kiepskim nawigatorem w terenie weź ze sobą powerbank, telefon z aplikacją mapy.cz oraz wgraną trasą GPS, które są do pobranie we wpisie na blogu. Sama trasa jest prosta do pokonania i generalnie rzecz biorąc nie powinna przysporzyć trudności
2. Jeśli nie masz roweru a chciałbyś / chciała byś pokonać tą trasę, na miejscu funkcjonuje kilka wypożyczalni rowerów gdzie za około 50 zł można wypożyczyć rower na cały dzień. Oprócz "zwykłych" rowerów możliwe jest też wypożyczenie elektryków co może być dobrą alternatywą dla tych ze słabszą kondycją
3. Jeśli Ci się nie śpieszy polecam zapakować ze sobą koc który podczas podróży wyłożycie się w dogodnym dla siebie miejscu i spędzicie chwilę na łonie natury delektując się pięknymi widokami
4. Okolica Czorsztyna obfituje w różnego rodzaju atrakcje więc jeśli spędzicie jeden dzień na pokonywaniu trasy rowerowej, kolejne na pewno wypełnicie równie ciekawymi atrakcjami.
5. Start "objazdu" dookoła jeziora możesz zacząć w zasadzie w dowolnym dla siebie miejscu, mój wpis to tylko poropozycja trasy. Samych parkingów i miejsce gdzie możesz pozostawić samochód jest dużo
6. Więcej na temat Velo Czorsztyn i Velo Małopolska znajdziecie na oficjalnej stronie https://narowery.visitmalopolska.pl/velomalopolska
Krótki postój w okolicy miejscowości Frydman i dwie sarny w tle
Chill :)
Widok na Tatry
Fragment "końcówki" trasy Velo Czorsztyn
Ruiny zamku w Czorsztynie
Droga z / na darmowy parking
0 comments:
Prześlij komentarz