Drony stają się coraz tańsze i popularniejsze. W tym poście opisuje gdzie w dobrej cenie można zaopatrzyć się w drona dla początkujących pilotów takiego jak chociażby DJI Mavic Mini bądź DJI Mavic Mini 2.
Wybierając się w tym roku (2021) na wakacje do Chorwacji, zdecydowałem się zabrać ze sobą małego przyjaciela DJI Mini 1.
Była to bardzo dobra decyzja, wykonałem kilka świetnych zdjęć i ujęć miejsc które odwiedziłem. Nie udało mi się jednak latać tak często jak to sobie wyobrażałem że będę robił przed wyjazdem. Wynikało to głównie z faktu, że miejscowość w której przebywałem - Vodice - przez większość czasu z nad morza wiał dość silny wiatr, który wielokrotnie skutecznie przeszkodził mi w swobodnym lataniu. Z racji wagi <250g, Mavic Mini po wzbiciu się w powietrze od razu zaczynał ostrzegać przed silnymi podmuchami wiatru, zmuszając mnie do lądowania i wyczekania lepszego momentu.
Poznaj 5 najważniejszych zasad dzięki, którym unikniesz wysokiej kary za złamanie lokalnych przepisów dotyczących latania dronem w Chorwacji
W chwili obecnej (lipiec 2021) trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to czy i na jakich zasadach można legalnie latać w Chorwacji dronem.
Poniżej prezentuje znalezione przeze mnie w ogólnodostępnych źródłach internetowych informacje, na których polegałem wybierając się na Bałkany.
1. Zdaj polski bardzo prosty i przydatny egzamin z wiedzy o poruszaniu się dronami. Zdobądź swój unikalny numer pilota którym będziesz mógł posługiwać się w całej Europie na stronie: http://drony.ulc.gov.pl/
2. Załóż konto na chorwackiej stronie - odpowiedniku droneradar: AMC Portal. Strona oraz umożliwia zgłoszenie swojego lotu, dzięki czemu będziemy od razu widoczni na "radarze" który można podejrzeć np. w tym miejscu. Podobnie jak w Polsce, istnieje również wersja na urządzenia mobilne z systemem iOS oraz Android. Przed każdym lotem należy pamiętać o wykonaniu zgłoszenia. Jeśli jesteśmy w terenie z ograniczeniami, który jest oznaczony zwykle innym kolorem na mapie, powinniśmy wystąpić o pozwolenie.
3. Kup ubezpieczenie OC dla drona (tak, dla dronów <=250 g. również jest wymagane). Tutaj pojawia się pierwsza różnica w stosunku do prawa obowiązującego w Polsce. Każdy dron, nawet ten lekki musi posiadać swoje ubezpieczenie. Można je bez problemu kupić w Polsce przed wyjazdem np. na tej stronie: https://finansowachata.pl/ubezpieczenie-oc-dronow-ac-drona
4. Zapewne planujesz nagrać kilka filmów i zrobić parę dobrych fotek którymi chciałbyś podzielić się w Internecie. Tutaj niestety pojawia się kolejna różnica względem prawa obowiązującego w Polsce. Otóż jeśli chcielibyśmy być w 100% zgodni z prawem chorwackim powinniśmy otrzymać specjalne pozwolenie od chorwackiego urzędu geodezyjnego - Državna Geodetska Uprava / State Geodetic Administration (SGA, contact info@dgu.hr) na nagrywanie i publikację takich materiałów. Niestety z informacji zebranych z forów oraz innych stron zajmujących się tą tematyką jedyne co można wyczytać to to że jeszcze nikomu się to nie udało :) Zawsze jednak możecie być pierwszymi który tego dokonają, tak więc nie poddajcie się ;)
5. Nie zastosowanie się do powyższych kroków może grozić odebraniem, blokadą licencji pilota oraz karą pieniężną zaczynającą się od 5000 kn ~ około 3 tys. zł.
0 comments:
Prześlij komentarz